Hodinky už dnes nie sú hodinkami v pravom zmysle slova, ale niečím oveľa viac. Týka sa to predovšetkým tých náramkových s označením smart.
Niečo, čo pred pár rokmi znelo ako odvážny plán a prednedávnom bolo novinkou, ktorá nás zatiaľ moc nezaujímala, sa dnes už isto stáva novou technologickou mániou a tovarom, ktorý nesmie chýbať pod vianočným stromčekom a na zápästiach väčšiny z nás, ktorí obdivujeme novú a praktickú elektroniku.
Smart hodinky však predovšetkým potešia tých, čo obľubujú prenosné zariadenia. Tento tovar nám ponúkajú svetovo známi výrobcovia elektroniky Apple a Samsung, no ku konkurencii sa pridal aj pôvodný výrobca klasických hodiniek Fossil. Výber na našom trhu je tak z pohľadu smart hodiniek stále pestrejší, ponúka rôzne ceny, ale samozrejme aj rôzne funkcie, nástroje a parametre. Aby som bol konkrétnejší, tak priam až desiatky výrobcov sa dnes zaoberá výrobou práve týchto produktov, ktoré na rozdiel od klasických náramkových hodiniek ponúkajú moderné možnosti v podobe aplikácií, operačného systému, upozornení či dokonca telefonovaní a možnosti odpovedať na správy.
- Vo svojej podstate ide o praktický smartfón s malými a šikovnými rozmermi v podobe náramkových hodiniek.
Musíme si ale uvedomiť, že funkcie a možnosti sa u rôznych smart hodiniek môžu líšiť. Každopádne môžete očakávať operačný systém a prístup k aplikáciám ako aj bežné funkcie typu počúvanie hudby, čítanie mailov a pod. A samozrejme, ukazujú čas aj dátum. Ovládajú sa formou dotykového displeja a fungujú na operačnom systéme Android alebo iOS a na základe toho poskytujú aj špecifické nástroje. K obľúbeným nástrojom sa v prípade smart hodiniek radia napríklad rôzne fitness aplikácie či GPS. Pri využívaní GPS však rýchlejšie míňame batériu, ktorá pri bežnom užívaní vydrží spravidla jeden až dva dni, čo nie je príliš veľa. No väčšina smart hodiniek našťastie využíva bezdrôtové nabíjanie, ku ktoremú vám ich stačí položiť na nabíjaciu podložku.