Púpava lekárska (latinsky Taraxacum officinale) je naozaj skvelým lekárom, kvitne od apríla do mája na suchých miestach. Liečivé sú všetky jej časti – koreň, vňať, listy i kvety. Rastlina je jedlá, ale má mierne horkú chuť. Je blízka príbuzná slnečnice.
Starí americký Indiáni a aj Číňania ju využívali ako vzácny liek, dokonca aj proti rakovine. Gréci používali jej mlieko na očné zápaly a proti únave. Dnes po mnohých výskumoch vedci jej liečivú silu potvrdili. Musíte si však dávať pozor a zbierať púpavu na miestach, ktoré nie sú znečistené (ako napríklad okraje ciest), aby nebola rastlina kontaminovaná.
Je zaujímavé, že sa kedysi z koreňa púpavy po vysušení vyrábala káva. Listy rastliny dokonca obsahujú viac vitamínov ako špenát, či viac betakaroténu ako mrkva. Okrem toho púpava obsahuje vitamíny A, B, C, D a minerály draslík, vápnik, železo a sodík.
Proti akým neduhom nám môže pomôcť? Jej zázračná sila pomáha proti problémom s pankreasom, prečisťuje obličky a celé telo, pomáha pri trávení, čistí krv od toxínov, zvyšuje chuť do jedla, zachráni vás pred problémami s močovými cestami, zlepší stav pleti, bojuje proti reume a cukrovke. Posledné štúdie potvrdili aj jej liečivú silu proti rakovine prsníka, vaječníkov, kože. Stačí si uvariť extrakt z rastliny.
Na prípravu zdravého medu z púpavy potrebujete 400 jej kvietkov, 2 citróny (alebo pomaranče) a 2 kg cukru. Umyté kvety vložíte do 2 l vody, po zovretí varíte asi 15 minút. Zmes lúhujete jeden deň, na druhý deň zmes pretlačíte (napríklad cez plátno) a do tekutiny pridáte pokrájané citróny (prípadne aj pomaranč) a cukor. Zmes necháte zovrieť, vychladíte a ešte raz ju dáte zovrieť. Čím dlhšie ju varíte, tým bude med hustejší. Hotový med dáte do zaváraninových pohárov a dobre uzavriete.
Z púpavy môžete pripraviť aj čaj z vysušených kvetov. Listy sa dajú jesť čerstvé a sú skvelé na prípravu šalátov, alebo ako príloha k rôznym druhom mäsa. Odvar z koreňa rastliny (vysušená jedna lyžičky koreňa na 2 dl vody) je skvelý pri bolestiach žlčníka.