Ak si pod pojmom osvetlenie ešte stále predstavujeme klasické žiarovky od Edisona, musíme sa reálne pozrieť do súčasnosti. Trendom sú úspornejšie a ekologickejšie alternatívy, ktoré však majú jasné zastúpenie na trhu a svojich predchodcov vyradili. Konkrétnejšie vravíme napr. o kompaktných žiarovkách alebo ešte pokročilejšej LED technológii. Silným faktorom tejto zmeny bolo prijatie zákona v roku 2007 vraviacom o nutnosti prísť s efektívnejšími a modernejšími svietidlami.
Nie sú to len led žiarovky, ale táto moderná technológia pokrýva široké spektrum svietidiel cez reflektory, panely až napr. po kvalitné led trubice Led Produkt. Preto sa zamerajme na princíp svetlo emitujúcej diódy (Light Emitting Diode) zo všeobecného hľadiska a spravme si stručnú charakteristiku, kde prevažuje veľa pozitívnych stránok.
Najznámejšími vlastnosťamia rozdielom oproti klasickým žiarovkám je ich efektívnejšie žiarenie a úsporné vlastnosti (o cca 85 – 90 %). Rovnako vravíme o oveľa dlhšej životnosti s odhadom cca 35 000 až 50 000 hodín žiarenia.
Efektívnosť je značná najmä v prípade, ak led svietidlami zriadime viac miestností, respektíve domácnosť, ktorej osvetlenie bude následne fungovať vďaka úsporným svetlo emitujúcim diódam. Tie sú zdrojom týchto produktov, či už vravíme o led žiarovkách, lampách, praktických led pásikoch, trubiciach, atď. Tento princíp dnes pokrýva väčšinu foriem. A pokiaľ vravíme o účinnosti z hľadiska úspory, výsledok bude viditeľný už po pár mesiacoch od pravidelného užívania.
V stručnosti sme spomenuli praktickú formu led pásikov. Tie sa stávajú synonymom pre moderné osvetlenie kuchynskej linky, ale takisto ich možno využiť ako dekoračné svetlo či podsvietenie. Najmä metóda podsvietenia pôsobí zaujímavo, nakoľko ju môžeme využiť napr. v spojitosti podsvietenia schodísk, skla v kúpeľni, poličiek, knižníc, šatníkov, ale aj TV či počítačového monitora. Tým pádom neoceníme len atraktívnu u stránku žiarenia, ale aj funkčnú najmä z hľadiska večerných či nočných hodín, kedy nastáva v interiéri tma.