Niekedy sa vám môže stať, že vám v šuplíku ostali semiačka z minulého roka a neviete, či sú takpovediac v záruke, teda či vyklíčia. Problém s klíčivosťou však môže nastať aj pri novo kúpených semenách. Nie všetci predajcovia sú totiž v tomto smere poctiví. Istou zárukou je kupovať semená s certifikátom. Rovnako je dobré, ak si budete všímať dátum spotreby. Avšak ani tieto faktory nemusia znamenať, že semená vám stopercentne vyklíčia. Aby ste si prácu uľahčili, je dobré to zistiť ešte pred samotným vysiatím. V prípade predpestovania priesad takto ušetríte miesto na parapetnej doske. Pokiaľ vysievate priamo na záhon, vyhnete sa poloprázdnym políčkam.
Test klíčivosti číslo jeden
Prvým a asi najľahším spôsobom, ako zistiť klíčivosť semien, je ich namočenie do pohára s vodou. semiačka v nej nechajte pár minút. Tie ktoré klesnú ku dnu sú v poriadku. Ak ostanú na plávať navrchu, môžete ich rovno vyhodiť. Tieto semená sú totiž vyschnuté a takpovediac bez života, takže by vám z nich nič nevyrástlo.
Test klíčivosti číslo dva
Stopercentnou istotou je však nechať semená predklíčiť. Tie, ktoré vám ostali na dne pohára, nechajte vo vode namočené minimálne dvanásť hodín. Pokiaľ to bude o niečo viac, nič sa nedeje. Na keramický tanierik položte papierovú vreckovku, alebo kúsok toaletného papiera. Najlepšie niekoľko vrstiev, aby sa mohol dobre nasiaknuť vodou, ktorou ho polejete. Na vrch poukladajte semená a misku prikryte hrubšou vrstvou gázy, alebo mikroténovým vrecúškom. Doňho však nezabudnite urobiť niekoľko dierok. Semienka pravidelne kontrolujte. Nesmú nikdy vyschnúť, pretože takto by ste ich klíčivosť ešte znížili. V priebehu týždňa, maximálne desiatich dní, by mali pomaly začať klíčiť. Tie, s ktorými sa nič nestalo vyhoďte. Naklíčené semená môžete vysiať klasickým spôsobom. takto máte istotu, že vám z nich vyrastú mladé rastlinky.